Freeware-Tools.Com

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

3 απαντήσεις

    Από ΚΤΕΟ και οι μηχανές;

    thant
    thant
    Moderator
    Moderator


    Μηνύματα : 1319
    Μέλος από : 21/01/2010

    Από ΚΤΕΟ και οι μηχανές;  Empty Από ΚΤΕΟ και οι μηχανές;

    Δημοσίευση από thant Σαβ 14 Ιουλ 2012, 09:16

    Από ΚΤΕΟ και οι μηχανές;  4bbf97a8537c9e4b6eac299153d83fb3_S

    Ανοιχτό το ενδεχόμενο να περνούν από ΚΤΕΟ, μοτοσικλέτες και μοτοποδήλατα, σύμφωνα με πρόταση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, με το επιχείρημα ότι ένας μεγάλος αριθμός τροχαίων ατυχημάτων οφείλεται σε τεχνικά προβλήματα. Οπως προκύπτει από τα κοινοτικά στοιχεία, τα τεχνικά προβλήματα ευθύνονται για το 6% των ατυχημάτων με παντός είδους αυτοκίνητα, προκαλώντας 2.000 νεκρούς και πολύ περισσότερους τραυματίες κάθε χρόνο.

    Το 8% των ατυχημάτων με παντός είδους δίκυκλα συνδέεται επίσης με τεχνικά ελαττώματα.

    attikipress.gr
    magakos
    magakos
    Administrator
    Administrator


    Μηνύματα : 1829
    Ηλικία : 49
    Πόλη : Καβάλα
    Μέλος από : 16/01/2010

    Από ΚΤΕΟ και οι μηχανές;  Empty Απ: Από ΚΤΕΟ και οι μηχανές;

    Δημοσίευση από magakos Σαβ 14 Ιουλ 2012, 22:02

    Αυτό με τις μηχανές ισχύει ήδη....25-30 ευρώ είναι το κόστος και αφορά τα δίκυκλα άνω των 50cc.
    Εγώ πάντως δεν έχω πρόθεση να το πάω...
    thant
    thant
    Moderator
    Moderator


    Μηνύματα : 1319
    Μέλος από : 21/01/2010

    Από ΚΤΕΟ και οι μηχανές;  Empty Απ: Από ΚΤΕΟ και οι μηχανές;

    Δημοσίευση από thant Κυρ 15 Ιουλ 2012, 01:50

    Από πότε ισχύει ρε Μάκη και εγώ δεν το έχω πάρει χαμπάρι? Το άρθρο είναι φρέσκο και λέει για πρόταση της Ε.Ε.
    Πάντως είτε ισχύει είτε πρόκειται να ισχύσει, είναι για γέλια. Απ΄ την μύγα ξύγκι να βγάλουν.
    magakos
    magakos
    Administrator
    Administrator


    Μηνύματα : 1829
    Ηλικία : 49
    Πόλη : Καβάλα
    Μέλος από : 16/01/2010

    Από ΚΤΕΟ και οι μηχανές;  Empty Απ: Από ΚΤΕΟ και οι μηχανές;

    Δημοσίευση από magakos Κυρ 15 Ιουλ 2012, 12:35

    Ισχύει Θανάση...Το έχω ακούσει εδώ και 1 - 1.5 μήνα σε διαφήμιση ιδιωτικού ΚΤΕΟ στο Ραδιόφωνο και μου το έχει αναφέρει και τεχνικός ΚΤΕΟ Δραμας.
    dimitris7
    dimitris7
    Vip Member
    Vip Member


    Μηνύματα : 1324
    Ηλικία : 42
    Πόλη : Αγρίνιο
    Μέλος από : 21/01/2010

    Από ΚΤΕΟ και οι μηχανές;  Empty Απ: Από ΚΤΕΟ και οι μηχανές;

    Δημοσίευση από dimitris7 Κυρ 15 Ιουλ 2012, 15:51

    Ο Θανάσης έχει δίκιο.
    Υπάρχει περιορισμός ανάλογα τον νομό αλλού ισχύει αλλόυ οχι στην αττική δουλέυει οσο τα αλλά μέτρα...
    Τώρα αν σε σταματήσουν αν θέλει σε γράφει όπως και με αυτοκίνητο αν θέλει να σε γράψει κάτι θα σου βρεί αν πρίν δεν τον σκοτώσεις!!!Σου είπα βάρεσα εναν και εχω δικαστήριο κοντα στα χριστούγεννα για κακούργημα...
    Πάντως δεν υπάρχει το μέτρο αυτό μέχρι στιγμής..
    Ειαπρακτικά και μόνο τα μέτρα αυτά..
    dimitris7
    dimitris7
    Vip Member
    Vip Member


    Μηνύματα : 1324
    Ηλικία : 42
    Πόλη : Αγρίνιο
    Μέλος από : 21/01/2010

    Από ΚΤΕΟ και οι μηχανές;  Empty Απ: Από ΚΤΕΟ και οι μηχανές;

    Δημοσίευση από dimitris7 Κυρ 15 Ιουλ 2012, 16:07

    magakos έγραψε:Ισχύει Θανάση...Το έχω ακούσει εδώ και 1 - 1.5 μήνα σε διαφήμιση ιδιωτικού ΚΤΕΟ στο Ραδιόφωνο και μου το έχει αναφέρει και τεχνικός ΚΤΕΟ Δραμας.

    Τράβα πες στον τεχνικό ιδιωτικού ΚΤΕΟ πόσα υπάρχουν στην ελλάδα?και αφου σου πει πές τους πόσα επαγγελματικά γαμα τα μηχανάκια και Ι.Χ μιλάμε για τετράξονα νταλίκες επικαθήμενα (προσοχή απο εταιρείες και οχι ιδιώτες)πέρασες ΑΕΡΑ...?αν σου πει θα καταλάβεις.

    Οσονούπω και τα ποδήλατα... Laughing
    magakos
    magakos
    Administrator
    Administrator


    Μηνύματα : 1829
    Ηλικία : 49
    Πόλη : Καβάλα
    Μέλος από : 16/01/2010

    Από ΚΤΕΟ και οι μηχανές;  Empty Απ: Από ΚΤΕΟ και οι μηχανές;

    Δημοσίευση από magakos Κυρ 15 Ιουλ 2012, 18:24

    Δεν το κατάλαβα αυτό....Δηλ. σε άλλο νομό ισχύει και σε άλλο όχι...?
    Πως γίνεται κάτι τέτοιο....Αν υπάρχει ένας νόμος υπάρχει για όλη την Ελλάδα έτσι δεν είναι?
    Τώρα όσον αφορά το ιδιωτικό ΚΤΕΟ δεν μπορώ να ξέρω αν όντως γίνονται μαιμουνιές άλλα εγώ το προστιματάκι μου το πήρα περνώντας για 1η φορά το Lancer μου πέρυσι επειδή λέει άργησα 12 μέρες να περάσω έλεγχο (είχα στο μυαλό μου ότι ισχύει ο ένας μήνας +- ) και μου κάνανε και παρατήρηση για τα λάστιχα...
    Αντιθέτως παλιά στα κρατικά περνούσα αέρα ένα Φιατάκι128 20ετίας και βάλε και χωρίς να έχω "μπάρμπα"
    thant
    thant
    Moderator
    Moderator


    Μηνύματα : 1319
    Μέλος από : 21/01/2010

    Από ΚΤΕΟ και οι μηχανές;  Empty Απ: Από ΚΤΕΟ και οι μηχανές;

    Δημοσίευση από thant Δευ 16 Ιουλ 2012, 03:52

    Για να περάσεις κτεο Μακη πληρώνεις και αφού πληρώνεις δεν σε κόβει κανείς. Όπως είπες σου έκαναν παρατήρηση για τα λάστιχα, δεν σε έκοψαν. Τα 60 ευρώ να πάρουν και όλοι κάνουν τα στραβά τα μάτια... εκτός βέβαια εξαιρετικών περιπτώσεων.
    Αντιθέτως για τα κρατικά έχω ακούσει απο παλιούς οτι πυροσβεστήρα ή φαρμακείο αν δεν είχες, θα ήταν πρόβλημα.

    Τα όρια για να μην φας πρόστιμο ειναι να περάσεις 20 μερες πριν και 10 μετά. Θυμάσαι τι πρόστιμο πλήρωσες για να έχουμε υπόψη μας? tongue
    dimitris7
    dimitris7
    Vip Member
    Vip Member


    Μηνύματα : 1324
    Ηλικία : 42
    Πόλη : Αγρίνιο
    Μέλος από : 21/01/2010

    Από ΚΤΕΟ και οι μηχανές;  Empty Απ: Από ΚΤΕΟ και οι μηχανές;

    Δημοσίευση από dimitris7 Δευ 16 Ιουλ 2012, 15:57

    magakos έγραψε:Δεν το κατάλαβα αυτό....Δηλ. σε άλλο νομό ισχύει και σε άλλο όχι...?
    Πως γίνεται κάτι τέτοιο....Αν υπάρχει ένας νόμος υπάρχει για όλη την Ελλάδα έτσι δεν είναι?
    Τώρα όσον αφορά το ιδιωτικό ΚΤΕΟ δεν μπορώ να ξέρω αν όντως γίνονται μαιμουνιές άλλα εγώ το προστιματάκι μου το πήρα περνώντας για 1η φορά το Lancer μου πέρυσι επειδή λέει άργησα 12 μέρες να περάσω έλεγχο (είχα στο μυαλό μου ότι ισχύει ο ένας μήνας +- ) και μου κάνανε και παρατήρηση για τα λάστιχα...
    Αντιθέτως παλιά στα κρατικά περνούσα αέρα ένα Φιατάκι128 20ετίας και βάλε και χωρίς να έχω "μπάρμπα"

    Φίλε είναι η 2η φορά που με αμφισβητείς και αρχίζω να προβληματίζομαι λές και έγραψα πολλά ψεμματα εδω μέσα..
    Για δακτύλιο και πετρελαιοκίνηση που ειναι στον ίδιο νόμο άκουσες τίποτα?Εκτός αν υπάρχει δακτύλιος και πετρελαιοκίνηση πάλι σε Ι.Χ σε ολη τη χώρα και πολλά αλλα.
    Τα ιδιωτικά ΚΤΕΟ θα αντικατασταθούν με ιδιωτικά με το καιρό (κακό αυτό)τα οποια θα διατηρούν που αρχισαν κιόλας να διατηρούν πελατειακές σχέσεις γιατί απλά υπάρχει ανταγωνισμός.
    Δεν υπάρχει νόμος- αρθρο υπάρχει του τάδε νόμου της τάδε ημ/νιας κ.λ.π υπάρχει και υπήρχε οπως και άλλα στα χαρτιά.στην αρχή ηταν μόνο για Αττική και μετά για την επικράτεια.
    Δε σε γράφει κανένας για κτεο με μηχανή εκτός απο κράνος και αλκοτεστ και καλά κάνουνε.
    τα φιατάκια 128 υπάρχει ειδική διαταγή απο το Υπ/ΜΕΤ να παιρνάνε σφαίρα όλα Laughing
    dimitris7
    dimitris7
    Vip Member
    Vip Member


    Μηνύματα : 1324
    Ηλικία : 42
    Πόλη : Αγρίνιο
    Μέλος από : 21/01/2010

    Από ΚΤΕΟ και οι μηχανές;  Empty Απ: Από ΚΤΕΟ και οι μηχανές;

    Δημοσίευση από dimitris7 Δευ 16 Ιουλ 2012, 16:35

    thant έγραψε:Για να περάσεις κτεο Μακη πληρώνεις και αφού πληρώνεις δεν σε κόβει κανείς. Όπως είπες σου έκαναν παρατήρηση για τα λάστιχα, δεν σε έκοψαν. Τα 60 ευρώ να πάρουν και όλοι κάνουν τα στραβά τα μάτια... εκτός βέβαια εξαιρετικών περιπτώσεων.
    Αντιθέτως για τα κρατικά έχω ακούσει απο παλιούς οτι πυροσβεστήρα ή φαρμακείο αν δεν είχες, θα ήταν πρόβλημα.

    Τα όρια για να μην φας πρόστιμο ειναι να περάσεις 20 μερες πριν και 10 μετά. Θυμάσαι τι πρόστιμο πλήρωσες για να έχουμε υπόψη μας? tongue

    Δε ξέρω για κρατικά αλλά πέρασα απο κρατικό ΚΤΕΟ τράκτορα Scania R810(ΑΓΟΡΑΣΜΈΝΟ ΑΠΟ ΣΕΡΒΙΑ)σχεδόν καινούργιο χωρίς άδεια abs(καμια σχέση με φρενα είναι ειδική αδεια που βγαίνει ΜΟΝΟ απο το εργοστασιο κατασκευής) και ανέλκυσης με 1500 ευρώπουλάκια..και δουλέυει εξω ασφαλέστατο μεν αλλά κοτσάρει οτι νάναι επικαθήμενα καρότσες μεταφοράς βαρέων φορτίων μέχρι μεταφορά καυσίμων που θέλεις ενα τοίχο άδειες ενώ θα πρέπει να πληρώσει 10000 ευρώ και ειδική άδεια μόνο για μεταγορα φορτίων 40τ και πάνω
    Εκεί κόλαγε το βασικότερο πρόβλημε με τον υπουργό παλιότερα.Τις μαμάνε τις αδειες αδειες ιδιοκτησίας να μεταφέρουνε οτι θέλουνε οπου δουλέυουνε και Τ.Ι.R χωρίς καπέλο..
    Για να το κάνω πιο λιανά πινακίδες κτεο αδειες τα πάντα υπάρχουν μόνο σαν για Ι.Χ και μόνο
    αντε γειά...

    magakos
    magakos
    Administrator
    Administrator


    Μηνύματα : 1829
    Ηλικία : 49
    Πόλη : Καβάλα
    Μέλος από : 16/01/2010

    Από ΚΤΕΟ και οι μηχανές;  Empty Απ: Από ΚΤΕΟ και οι μηχανές;

    Δημοσίευση από magakos Τρι 17 Ιουλ 2012, 05:11

    dimitris7 έγραψε:
    magakos έγραψε:Δεν το κατάλαβα αυτό....Δηλ. σε άλλο νομό ισχύει και σε άλλο όχι...?
    Πως γίνεται κάτι τέτοιο....Αν υπάρχει ένας νόμος υπάρχει για όλη την Ελλάδα έτσι δεν είναι?
    Τώρα όσον αφορά το ιδιωτικό ΚΤΕΟ δεν μπορώ να ξέρω αν όντως γίνονται μαιμουνιές άλλα εγώ το προστιματάκι μου το πήρα περνώντας για 1η φορά το Lancer μου πέρυσι επειδή λέει άργησα 12 μέρες να περάσω έλεγχο (είχα στο μυαλό μου ότι ισχύει ο ένας μήνας +- ) και μου κάνανε και παρατήρηση για τα λάστιχα...
    Αντιθέτως παλιά στα κρατικά περνούσα αέρα ένα Φιατάκι128 20ετίας και βάλε και χωρίς να έχω "μπάρμπα"

    Φίλε είναι η 2η φορά που με αμφισβητείς και αρχίζω να προβληματίζομαι λές και έγραψα πολλά ψεμματα εδω μέσα..


    2η φορά...? εγώ δεν θυμάμαι καν την πρώτη! tongue
    Εγώ φίλε δεν αμφισβητώ τίποτα άλλα τις απορίες μου τις εκφράζω πάντα. Wink
    dimitris7
    dimitris7
    Vip Member
    Vip Member


    Μηνύματα : 1324
    Ηλικία : 42
    Πόλη : Αγρίνιο
    Μέλος από : 21/01/2010

    Από ΚΤΕΟ και οι μηχανές;  Empty Απ: Από ΚΤΕΟ και οι μηχανές;

    Δημοσίευση από dimitris7 Τρι 17 Ιουλ 2012, 17:01

    magakos έγραψε:
    dimitris7 έγραψε:
    magakos έγραψε:Δεν το κατάλαβα αυτό....Δηλ. σε άλλο νομό ισχύει και σε άλλο όχι...?
    Πως γίνεται κάτι τέτοιο....Αν υπάρχει ένας νόμος υπάρχει για όλη την Ελλάδα έτσι δεν είναι?
    Τώρα όσον αφορά το ιδιωτικό ΚΤΕΟ δεν μπορώ να ξέρω αν όντως γίνονται μαιμουνιές άλλα εγώ το προστιματάκι μου το πήρα περνώντας για 1η φορά το Lancer μου πέρυσι επειδή λέει άργησα 12 μέρες να περάσω έλεγχο (είχα στο μυαλό μου ότι ισχύει ο ένας μήνας +- ) και μου κάνανε και παρατήρηση για τα λάστιχα...
    Αντιθέτως παλιά στα κρατικά περνούσα αέρα ένα Φιατάκι128 20ετίας και βάλε και χωρίς να έχω "μπάρμπα"

    Φίλε είναι η 2η φορά που με αμφισβητείς και αρχίζω να προβληματίζομαι λές και έγραψα πολλά ψεμματα εδω μέσα..


    2η φορά...? εγώ δεν θυμάμαι καν την πρώτη! tongue
    Εγώ φίλε δεν αμφισβητώ τίποτα άλλα τις απορίες μου τις εκφράζω πάντα. Wink

    Φίλε σε εκτιμώ και το ξέρεις αλλά αν μου πεί κάποιος οτι δε καταλαβαίνω κατι για πράγματα που ξέρω τρελαίνομαι..Θα γράφω για μια βδομάδα ακόμα και μετά θα σταματήσω τελείως το πήρα απόφαση... tongue




    magakos
    magakos
    Administrator
    Administrator


    Μηνύματα : 1829
    Ηλικία : 49
    Πόλη : Καβάλα
    Μέλος από : 16/01/2010

    Από ΚΤΕΟ και οι μηχανές;  Empty Απ: Από ΚΤΕΟ και οι μηχανές;

    Δημοσίευση από magakos Τετ 18 Ιουλ 2012, 05:15

    Εδώ σε λίγο θα σταματήσω εγώ εσύ θα μήνης....? lol!
    dimitris7
    dimitris7
    Vip Member
    Vip Member


    Μηνύματα : 1324
    Ηλικία : 42
    Πόλη : Αγρίνιο
    Μέλος από : 21/01/2010

    Από ΚΤΕΟ και οι μηχανές;  Empty Απ: Από ΚΤΕΟ και οι μηχανές;

    Δημοσίευση από dimitris7 Πεμ 19 Ιουλ 2012, 15:55

    magakos έγραψε:Εδώ σε λίγο θα σταματήσω εγώ εσύ θα μήνης....? lol!

    Μετά τη παρασκευή θα πάω σε καμια σοβαρή παραλία ΙΟΝΙΟ ΠΑΝΤΑ με τη γυναίκα μου θα τα ξαναλέμε τέλη αυγουστου.Δέν είπαμε να κλείσεις το μαγαζί..
    Εσυ που να πάς?αλλοι πάνε Καβάλα εσύ θα φύγεις? Laughing

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Κυρ 19 Μάης 2024, 21:02